Manapság a fenntartható üzemeltetés egyik-ismét-alapvető tisztítószere lett.Menjünk vissza az alapokhoz. Mi is ez a termék? Mire használható? Mit érhetünk el vele? Kissé tudományosan, de a "sorok között" olvasva megállapítható, hogy mi mindenre igen és mi mindenre NEM jó ez az olcsó termék.
==Tartalma==
A hipó alkotói a NaOCl (nátrium-hipoklorit), ez végzi a fertőtlenítést. Tartalmaz még NaCl-t (konyhasó), valamint a klórral nem reagált NaOH-t is. A klórral nem reagált NaOH a szabad lúg. Ez a háztartási hipókban kb 0,5-2%.
A háztartási hipók kb. 5%-ban nátrium-hipokloritot tartalmaznak. (Ebből lejön a szabad lúg, a kb. 0,5-2%.) Tehát Na-hipoklorit-tartalom <5%.
Ez az 5% alatti tartalom kicsit megtévesztő, mert igaz ugyan, hogy 5% alatti, de hogy mennyi is pontosan, azt laboratórium tudná megmondani.
Az aktív klór tartalma kb. 2-3 gramm és az idő múlásával csökken. Ezért írják rá a szavatossági időnek a 3 hónapot, ami gyakorlatilag pár hét. A háztartási hipó klórtartalma a szállítás és tárolás közben rohamosan csökken. A napon még inkább gyorsul ez a folyamat. Pár éve leleményes vegyészek észrevették, hogy az aktív klórt nem kell vízzel elegyíteni, hogy eladható legyen. Elegendő egyszerűen lecsomagolni granulátum formájában a nátrium-diklór-izocianurátot ami tartalmaz dihidrátot is és elegendő a felhasználáskor bekeverni. Ez lett a Hypopor.
'''==Hatása==
A nátrium-hipoklorit (NaOCl) egy [[bomlás|bomlékony]] anyag, elbomlik közönséges konyhasóra (NaCl), és naszcensz (atomi állapotú) [[oxigén]]re ('O'). A naszcensz oxigén nagyon reakcióképes (mivel rendkívül erélyes oxidálószer), a színeket, [[mikroorganizmusok]]at (baktériumokat) elroncsolja. Így fertőtlenít, és így fehérít is. Idő kell, hogy kifejtse a hatását, mert az oxigén lassan szabadul fel, és a szennyeződések elroncsolásához is idő. Ezért kell a ruhát áztatni benne, vagy a szennyezett felületen (WC-csésze) rajta hagyni egy kicsit.
Tévhit, hogy a hipó „kiszedi a szennyezést”. A szennyeződés ugyanis ott marad, csak (az oxidáció hatására) elszíntelenedik (pl. a ruhán a folt), így mégis olyan, mintha kiszedné.
Külleme: Színtelen vagy sárgás folyadék. Színe függ az „életkorától”: minél régebbi, annál sárgább. Lúgos kémhatása miatt a kezünkre folyt hipót csúszósnak érezzük.
(forrás:wikipédia)